Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Franz Kafka

Franz Kafka

20. yüzyılın ve modern Alman edebiyatının önde gelen yazarlarından kabul edilen Franz Kafka, 3 Temmuz 1883’te Prag’da dünyaya gelmiştir. 
Kafka, altı çocuğu olan Hermann ve Julia Kafka’nın en büyük çocuklarıdır. Franz Kafka altı yaşındayken iki erkek kardeşi, İkinci Dünya Savaş’ında Holokost sırasında ise üç kız kardeşi hayatını kaybetmiştir. Franz Kafka’nın annesi ve babasının yoğun iş hayatı nedeniyle kardeşiyle kendisi hizmetçiler tarafından yetiştirilmiştir. Bu durum Kafka’nın çocukluğunun yalnızlık içinde geçmesine neden olmuştur. 
Babası ile sorunlu bir ilişkisi olan Kafka eserlerinde bu durumu vurgulamıştır. Brief an den Vater (Babaya Mektup) eserinde babasına olan nefreti ve otoriter karakterinden etkilendiği görülmektedir. Babasıyla olan ilişkisi Kafka’nın yazılarında önemli bir etkiye sahiptir.
Avukat olmak için hukuk eğitimi aldıktan sonra bir sigorta şirketinde çalışmaya başlayan Kafka, işinden dolayı boş zamanlarını yazmaya ayırdı. 
Hayattayken çok az eseri yayınlanan Kafka, ölmeden önce eserlerini yakması için en yakın arkadaşı Max Brod’a teslim etti. Max Brod bu vasiyete uymayarak kitapların yayınlanmasını sağladı. Böylece 20. yüzyılın en önemli edebi eserleri arasında gösterilen Dava, Şato ve Amerika gibi romanları yayınlandı. 
Hayatı boyunca hiç evlenmeyen Kafka, birçok kez nişanlanıp ayrılmıştır. Bu ilişkilerinden en çok öne çıkanı Milena Jesenská ile yaşamış olduğu nişanlılıktır. Milena’ya yazmış olduğu mektuplar daha sonra Briefe an Milena (Milena'ya Mektuplar) adıyla yayımlanmıştır. 
Kafka 1912'de "Die Verwandlung" ("Dönüşüm" veya "Değişim") hikâyesini yazmıştır ve 1915'te Leipzig'de yayımlanmıştır. Hikâye gezici bir pazarlamacının uyandığında kendisini korkunç bir haşarata dönüşmüş halde bulmasını anlatır. 
1912 yılında yazmaya başladığı romanı Amerika adı ile yayınlanmıştır. Bu kitap tüm Kafka eserleri içinde iyimser bir sonla bittiğini kabul ettiği tek çalışmasıdır. 
1914'te Kafka, Dava romanını yazmaya başlamıştır ve bu romanında uzak, erişilemez bir otorite tarafından tutuklanan, suçunun niteliği ne kendisine ne okuyucuya açıklanan ve yargılanan bir adamın öyküsünü ele almıştır. Kitabın sonunu yazmasına rağmen Kafka bu kitabını da tamamlayamadı.
1922 yılında Kafka Şato romanını yazmaya başladı. Roman köyü yöneten bir şatonun gizemli otoritelerine erişim sağlamak için bilinmeyen nedenlerle mücadele eden K. adında bir kadastrocunun hikayesini anlatmaktadır. 
Tüberküloza yakalanarak uzun bir hastalık dönemi geçiren Kafka, hastalığı nedeniyle ciddi yeme bozuklukları yaşamıştır. Ölüm döşeğindeyken bu sorunu nedeniyle Açlık Sanatçısı hikâyesini kurgulamıştır. 
Sanatoryumda tedavi gören Kafka 2 Nisan 1924 tarihinde 41 yaşında hayata veda etmiştir. 
Franz Kafka Sözleri ve Alıntıları
Mesela neden senin odanda duran, sen sandalyende ya da çalışma masanda otururken, uzanırken, ya da uyurken, seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? Neden değilim? -Milena'ya Mektuplar
"Biraz daha uyusam bütün bu olanlardan kurtulabilir miyim?" –Dönüşüm
İnançtan yoksun olduğumuz söylenemez. Yaşamamız bile tek başına bir inanç değeridir. -Aforizmalar
Franz Kafka Kitapları:
Değişim (Dönüşüm) (1915)
Dava (1925)
Şato (1926)
Kayıp (Amerika) (1927)
Babaya Mektup
Ceza Sömürgesi
Milena'ya Mektuplar

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kelepir365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın